Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 15-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին:
Խորհրդարանի նախագահը, կարեւորելով հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների  ներկա մակարդակը, ընդգծել է, որ դրանց հիմքում  նաեւ երկու ժողովուրդների միջեւ պատմամշակութային բազմադարյա կապերն ու Ֆրանսիայի հայկական համայնքի առկայությունն է:
Արարատ Միրզոյանը գոհունակությամբ փաստել է, որ Ֆրանսիան աշխարհում Հայոց ցեղասպանությունն օրենքի ուժով ճանաչած առաջին երկիրն է: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է վերջերս ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ազգային օր հռչակելու վերաբերյալ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի  հանձնառության վերահաստատումը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին՝ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը բարձր է  գնահատել Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի գործուն ջանքերը հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում:
Անդրադառնալով     երկկողմ օրակարգին՝ Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է նաեւ  հայ-ֆրանսիական առեւտրատնտեսական  ու մշակութային  կապերի խորացումը: Երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից արժեւորվել է Հայաստանում Զարգացման ֆրանսիական գործակալության հիմնման վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրումը:
Ժոնաթան Լաքոտը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, պատրաստակամություն է հայտնել ջանքեր ներդնել երկկողմ հարաբերությունները որակական նոր մակարդակի հասցնելու գործում՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանն արդեն խորհրդարանական կառավարման համակարգի անցած երկիր է:
Դեսպանը, անդրադառնալով երկու երկրների պատգամավորների փոխգործակցությանը, նշել է, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանում կան ծագումով հայ մեծ թվով պատգամավորներ, ովքեր  ակտիվ համագործակցում են Ֆրանսիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Նրա խոսքով՝ բացի հայկական ծագում ունեցող պատգամավորներից, ֆրանսիացի խորհրդարանականները եւս իրենց համարում են Հայաստանի բարեկամներ:
Կողմերը կարեւորել են միջխորհրդարանական համագործակցության ընդլայնումը, օրենսդիր մարմինների արդյունավետ փոխգործակցությունն ինչպես բարեկամական խմբերի, այնպես էլ համապատասխան հանձնաժողովների մակարդակով:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են  նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն  Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացին, Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկին առնչվող հարցերին: Դեսպանը վստահեցրել է, որ համաձայնագրի վավերացման հարցն արդեն Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի օրակարգում է՝ նաեւ ընդգծելով, որ փաստաթղթի ընդունումը չի ուշանա:

А.Мирзоян принял посла Франции в Армении
15 февраля    Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в Армении Жонатана Лакота.
Председатель НС, подчеркнув важность нынешнего уровня армяно-французских отношений, особо выделил, что в их основе – многовековые историко-культурные связи и наличие армянской общины во Франции.
А.Мирзоян с удовлетворением констатировал, что Франция – первая в мире страна, силой закона признавшая Геноцид армян. В этом контексте глава парламента подчеркнул важность подтверждения президентом Франции Макроном обязательства провозгласить 24 апреля национальным днем памяти Геноцида армян.
Коснувшись Нагорно-Карабахской проблемы, спикер НС высоко оценил действенные усилия Франции как страны-сопредседателя МГ ОБСЕ в вопросе мирного урегулирования конфликта.
Обратившись к двусторонней повестке дня, Председатель НС подчеркнул также углубление армяно-французских торгово-экономических и культурных связей. С точки зрения развития двусторонних экономических отношений выделено подписание   соглашения об основании в Армении Французского агентства развития.
Г-н Лакот, поблагодарив за теплый прием, выразил готовность приложить усилия для выведения двусторонних отношений   на качественно   новый уровень, учитывая, что Армения – страна, перешедшая к парламентской системе управления.
Посол, обратившись к взаимодействию депутатов двух стран, отметил, что в парламенте Франции немало депутатов армянского происхождения, активно сотрудничающих с представителями армянской общины. По его словам, помимо них, другие французские парламентарии  также считают себя друзьями Армении.
Стороны подчеркнули важность расширения межпарламентского взаимодействия, эффективного сотрудничества законодательных органов на уровне как групп дружбы, так и соответствующих комиссий.
Собеседники затронули также процесс ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – Евросоюз, налаживание диалога по либерализации для граждан РА визового режима с ЕС. Посол заверил, что   вопрос ратификации Соглашения РА – ЕС в повестке дня НС Франции, подчеркнув, что процесс будет ускорен.